
Czy możesz wpłacić pobrane zaliczki na PIT dopiero w 2021 roku?
Czy możesz wpłacić pobrane zaliczki na PIT dopiero w 2021 roku? Kto możeskorzystać z późniejszej zapłaty zaliczek na PIT i zryczałtowanego podatku dochodowego pobranych w październiku, listopadzie i grudniu 2020 roku od wypłacanych przez nich wynagrodzeń?
- Data: 19.01.2021

Jak ujmiesz mikropożyczkę i wydatki sfinansowane z tych środków w PKPiR?
Jak ujmiesz mikropożyczkę i wydatki sfinansowane z tych środków w PKPiR? Podatniczka prowadzi działalność gospodarczą – samozatrudnienie. Ewidencję operacji prowadzi za pomocą książka przychodów i rozchodów. Niedawno otrzymała mikropożyczkę w wysokości 5.000 zł. Jak powinna zapisać w książce przyznanie i umorzenie pożyczki?
- Data: 19.01.2021

Jakie masz obowiązki podatkowe w związku z likwidacją firmy?
Jakie masz obowiązki podatkowe w związku z likwidacją firmy? Osoba fizyczna prowadzi firmę działającą w branży gastronomicznej. Jest czynnym podatnikiem VAT, natomiast z PIT rozlicza się na zasadach ogólnych, na podstawie księgi podatkowej. Z powodu trudności finansowych spowodowanych pandemią COVD-19 prawdopodobnie będzie zmuszona zlikwidować działalność gospodarczą. Jakie obowiązki podatkowe się z tym wiążą?
- Data: 19.01.2021

Sprawdź, czy wiesz jak prawidłowo zaksięgować dokument SAD w PKPiR
Sprawdź, czy wiesz jak prawidłowo zaksięgować dokument SAD w PKPiR Podatnik sprowadził towar z Chin. W jaki sposób powinien zaksięgować dokument SAD, na którym są dwie stawki: B 23%, którą podatnik dodał do rejestru – odliczenie VAT oraz stawka – A 7%. Co oznacza zapłata cła? Podatnik nie ujął tego do rejestru VAT, czy postąpił prawidłowo? Jest jeszcze nota księgowa z Agencji Celnej obciążająca na kwotę VAT i cło. Podatnik do kosztów w PKPiR zaksięgował tylko cło, ponieważ kwotę VAT odliczył w rejestrze. Czy te zapisy są prawidłowe?
- Data: 16.01.2021

Transakcje dot. obrotu nieruchomościami. Jakie zasady ewidencji takiej aktywności klienta przyjąć
Transakcje dot. obrotu nieruchomościami. Jakie zasady ewidencji takiej aktywności klienta przyjąć Temat obrotu nieruchomościami oraz ich najmu stał się w ostatnich latach dość popularny i „gorący”, także pod kątem podatkowo-rachunkowym. Do biur rachunkowych coraz częściej zgłaszają się osoby dokonujące inwestycji w nieruchomości. Popularne stało się przygotowywanie mieszkań na tzw. flipy, czyli zakup w celu wykończenia i sprzedaży oraz najem lokali mieszkaniowych. Dla wielu biur tacy klienci to nowość, dlatego poniżej przytaczamy wskazówki, jak prawidłowo dokonać ich rozliczeń księgowych na gruncie ustawy o rachunkowości i PKPiR.
- Data: 16.01.2021

Czy miałeś obowiązek opodatkować i zaksięgować pożyczkę otrzymaną w związku z COVID-19?
Czy miałeś obowiązek opodatkować i zaksięgować pożyczkę otrzymaną w związku z COVID-19? Spółka z o. o. otrzymała w ramach tarczy antykryzysowej pożyczkę z powiatowego urzędu pracy w wysokości 5.000 zł. Czy w chwili, w której uzyskała umorzenie powinna tą kwotę opodatkować, czy zaksięgować jako przychód wyłączony z opodatkowania?
- Data: 04.01.2021

Sporządzenie remanentu jest niezbędne do prawidłowego ustalenia dochodu Twojego klienta za rok 2020
Sporządzenie remanentu jest niezbędne do prawidłowego ustalenia dochodu Twojego klienta za rok 2020 Podatnicy prowadzący podatkową księgę przychodów i rozchodów powinni na 31 grudnia sporządzić spis z natury. Powinni też dokonać wyceny nie później niż w terminie 14 dni od dnia jego zakończenia, aby nie naraźić się na sankcje.
- Data: 28.12.2020

Twój klient skorzystał z pomocy w związku z COVID-19. Sprawdź, jak ją prawidłowo rozliczyć
Twój klient skorzystał z pomocy w związku z COVID-19. Sprawdź, jak ją prawidłowo rozliczyć Świadczenia, dofinansowania, zwolnienie z opłacania składek ZUS, pożyczki i subwencje z PFR otrzymane w ramach tarczy antykryzysowej wymagają odpowiedniego ujęcia podatkowego oraz ewidencji w księgach rachunkowych i PKPiR. Sprawdź wskazówki naszego eksperta w tym zakresie i skorzystaj z praktycznych przykładów.
- Data: 28.12.2020