
Elementy sprawozdania finansowego. Co oprócz bilansu?
Elementy sprawozdania finansowego. Co oprócz bilansu? Sprawozdanie finansowe to nie tylko bilans. I choć zakres elementów sprawozdania może być różny w zależności od jednostki, której dotyczy, trzeba zazwyczaj przygotować jeszcze rachunek zysków i strat, rachunek przepływów pieniężnych oraz informacje dodatkowe.
- Data: 19.01.2021

Ewidencja sprzedaży towarów w razie ich reklamacji. Przykłady księgowań
Ewidencja sprzedaży towarów w razie ich reklamacji. Przykłady księgowań Towary psują się ze względu na wady produkcyjne, niskiej jakości materiały czy niewłaściwe używanie przez kupujących. Niemniej, każdy sprzedawca odpowiada za wady sprzedawanych towarów, a reżim odpowiedzialności może wyznaczać rękojmia za wady rzeczy sprzedanej lub gwarancja. Ze względu na różne uprawnienia przysługujące kupującym, występują różne skutki dotyczące sprzedaży, co powinno znajdować odzwierciedlenie w rozliczanych podatkach oraz księgach rachunkowych.
- Data: 19.01.2021

Jak rozliczyć i zaksięgować kwoty wynikające z umowy barterowej?
Jak rozliczyć i zaksięgować kwoty wynikające z umowy barterowej? Pytanie: Spółka z o.o. zawarła z firmą prowadzącą działalność gospodarczą umowę barterową, w ramach której wymiana wzajemnych świadczeń polega na przekazaniu materiałów z demontażu kotła zainstalowanego w ciepłowni wraz z urządzeniami towarzyszącymi w zamian za usługę demontażu tych urządzeń. Jak prawidłowo rozliczyć i zaewidencjonować przychód uzyskany ze sprzedaży zdemontowanych urządzeń? Czy są to „Pozostałe przychody operacyjne”, czy raczej pozostała sprzedaż ciepłowni? Czy VAT rozlicza się na zasadach ogólnych? Jak prawidłowo rozliczyć fakturę otrzymaną od wykonawcy tej usługi?
- Data: 19.01.2021

Jak zaksięgować produkcję, gdy firma do końca roku prowadziła konta zespołu 4 i 5, a teraz księguje jedynie na kontach zespołu 4?
Jak zaksięgować produkcję, gdy firma do końca roku prowadziła konta zespołu 4 i 5, a teraz księguje jedynie na kontach zespołu 4? Pytanie: W 2019 r. firma produkcyjna rozliczała prowadzoną produkcję na kontach zespołu 4 i 5. Począwszy od 2020 r. firma już nie zajmuje się produkcją, ale świadczy przede wszystkim usługi budowlane i ewidencja tych usług jest prowadzona tylko na kontach zespołu 4. Jednak na 1 stycznia 2020 r. pozostały wyroby na koncie 601 oraz saldo odchyleń na koncie 621. Jak powinno być to zaksięgowane i rozliczone w 2020 r., jeśli firma już nie księguje produkcji na kontach zespołu 4 i 5, a jedynie na kontach zespołu 4, w przypadku gdyby zdarzyła się w 2020 r. jakaś sprzedaż wyprodukowanych w 2019 r. wyrobów?
- Data: 19.01.2021

Płynność finansowa. 7 działań na gruncie VAT, które mogą spowodować jej poprawę
Płynność finansowa. 7 działań na gruncie VAT, które mogą spowodować jej poprawę Płynność finansową klienta można legalnie wspomóc rozwiązaniami podatkowymi, z których zapewne część trzeba raportować w schemacie podatkowym, jednak warto rozważyć ich zastosowanie szczególnie w trudnej sytuacji większości przedsiębiorstw w związku z pandemią.
- Data: 16.01.2021

Podatkowe konsekwencje wycofania środka trwałego z firmy
Podatkowe konsekwencje wycofania środka trwałego z firmy Twój klient może w dowolnym momencie prowadzenia działalności gospodarczej wycofać środek trwały z majątku firmowego. W takiej sytuacji musisz jednak pamiętać o podatkowych konsekwencjach takiej decyzji oraz odpowiednim ujęciu w ewidencji.
- Data: 10.01.2021

Analiza zysków. Możesz być o nią poproszony w trakcie prezentacji sprawozdania finansowego
Analiza zysków. Możesz być o nią poproszony w trakcie prezentacji sprawozdania finansowego Jesteś proszony o prezentację sprawozdania finansowego i jego analizę na spotkaniu rady nadzorczej czy zgromadzenia właścicieli? Nie wiesz, jak przeprowadzić analizę wyniku finansowego klienta? Skorzystaj ze wskazówek naszego eksperta. Przygotuj się do spotkania, na którym wynik finansowy będzie jednym z głównych tematów.
- Data: 29.12.2020

Jak rozliczyć i zaewidencjonować leasing operacyjny?
Jak rozliczyć i zaewidencjonować leasing operacyjny? Pytanie: Klient ma w leasingu operacyjnym samochody osobowe i dostawcze (spółka jawna). Jak prawidłowo pod względem podatkowym i bilansowym powinien być ewidencjonowany leasing w księgach rachunkowych?
- Data: 29.12.2020

Jednorazowa amortyzacja. Poznaj 12 przykładów jej zastosowania
Jednorazowa amortyzacja. Poznaj 12 przykładów jej zastosowania Nowy fabrycznie środek trwały możesz zaliczyć jednorazowo do kosztów uzyskania przychodów, dokonując do wysokości nieprzekraczającej w roku podatkowym kwoty 100.000 zł. Ale musisz pamiętać o wyjątkach.
- Data: 29.12.2020