Kontrole fiskusa będą łatwiejsze dzięki nowym przepisom w sprawie przesłuchań na odległość

Dodano: 11 marca 2021
ikonki @, www, poczty, telefonu

Resort finansów przygotował projekt rozporządzenia w sprawie utrwalania obrazu lub dźwięku dla celów kontroli celno-skarbowej. Nowe regulacje ułatwią przeprowadzanie takich kontroli na odległość, co ma również znaczenie w czasie pandemii COVID-19.

Rozporządzenie ministra finansów, którego projekt został przygotowany wspólne z resortem sprawiedliwości, dotyczy dokonywania przesłuchań w ramach kontroli celno-skarbowych na odległość (przez Internet), a także utrwalania przebiegu tych czynności. W założeniach jego autorów nowe przepisy mają ułatwić dokonywane czynności kontrolnych, a także przyczynić się do ograniczenia związanych z nimi wydatków.

Istota projektowanych rozwiązań

W projektowanych przepisach m.in. wskazano rodzaje urządzeń i środków technicznych, które mogą być użyte do utrwalenia obrazu lub dźwięku przesłuchania kontrolowanego lub świadka. Ponieważ materiały z kontroli celno-skarbowej będą mogły być wykorzystane również w innych postępowaniach (w tym postępowaniu podatkowym, postępowaniu w sprawach celnych, karnym lub karnym skarbowym) – zgodnie przyjętymi założeniami nośnik będzie musiał pozwalać na przechowywanie zapisu również do zakończenia tych postępowań, jeżeli będą prowadzone w związku z kontrolą celno-skarbową. Nowe regulacje dotyczą również m.in.:

  • sposobu oznaczania nośnika z dokonanym zapisem przesłuchania – przez wypełnienie tzw. metryki identyfikacyjnej,

  • określenia warunków, jakie muszą zostać spełnione do wykonania kopii zapisu cyfrowego przesłuchania,

  • możliwości rejestracji przebiegu przesłuchania na nośniku wielokrotnego zapisu, takiego jak np. karta pamięci,

  • wykonywania kopii bezpieczeństwa zapisu przebiegu przesłuchania kontrolowanego lub świadka,

  • zabezpieczania nośników w celu ochrony przed utratą lub zniekształceniem zapisu,

  • ustalenia zasad w zakresie miejsca i sposobu udostępniania zapisu,

  • przekazywania kopii zapisu podmiotom uprawnionym.

Wejście nowych przepisów w życie

Rozporządzenie ma wejść w życie z dniem następującym po dniu jego ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a więc bez zachowania 14-dnwego terminu vacatio legis. Autorzy projektowanych rozwiązań uzasadniają to faktem, że zakres przedmiotowej regulacji odnosi się do sposobu realizacji zadań przez organy i jest on korzystny dla obywateli, których może dotyczyć (eliminuje konieczność stawiania się przez świadka/kontrolowanego w jednostce organizacyjnej KAS prowadzącej kontrolę).

Źródło:
  • projekt (z 23 lutego 2021 r.) rozporządzenia Ministra Finansów, Funduszy i Polityki Regionalnej w sprawie utrwalania obrazu lub dźwięku dla celów kontroli celno-skarbowej.