Na podstawie art. 106k ust. 1 ustawy o VAT nabywca towaru lub usługi, który otrzymał fakturę zawierającą pomyłki, może wystawić fakturę nazywaną notą korygującą. Możliwość ta nie dotyczy jedynie pomyłek w zakresie danych określonych w art. 106e ust. 1 pkt 8-15 ustawy o VAT (pomyłki w tym zakresie mogą być korygowane wyłącznie przez sprzedawców w drodze wystawiania faktur korygujących), jednak numer VAT nabywcy nie należy do tych danych.
Co zrobić z JPK przy korekcie błędnego NIP nabywcy

Firma sprzedała towary spółce cywilnej. Klient podał do rozliczenia NIP jednego ze współwłaścicieli. Obecnie żąda skorygowania wszystkich faktur od 2019 roku na podstawie not korygujących. Czy jednostka ma obowiązek i prawo dokonania korekty na podstawie not korygujących w JPK? Jak prawidłowo postąpić w powyższej sytuacji?
W przedstawionej sytuacji możliwe są dwa sposoby skorygowania faktur z błędnym NIP nabywcy, tj. wystawienie faktur korygujących przez Państwa firmę (na podstawie art. 106j ust. 1 pkt 5 ustawy o VAT) lub wystawienie not korygujących przez spółkę cywilną będącą nabywcą. W obu przypadkach wystawione dokumenty korygujące (w przypadku not korygujących – o ile zostaną zaakceptowane przez Państwa firmę) stanowią podstawę do skorygowania błędu w NIP w treści ewidencji VAT oraz w części ewidencyjnej nowego pliku JPK_VAT.
W świetle powyższego nie ma przeszkód, aby wskazany błąd w NIP nabywcy został skorygowany w drodze wystawienia not korygujących. Podkreślić jednak należy, że noty korygujące mogą być wystawiane wyłącznie przez nabywców towarów i usług, a więc w drodze wystawienia not korygujących (zaakceptowanych przez Państwa firmę) błąd, o którym mowa, skorygować może jedynie spółka cywilna.
- Art. 106j ust. 1 pkt 5 oraz art. 106k ustawy z 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz.U. z 2020 r. poz. 106 ze zm.).