e-faktura

2

Jakie są zasady umieszczania QR kodów na fakturach?

 Odpowiedź: Co do kodu QR to używamy go w dwóch przypadkach:

  • jeżeli musimy wystawić fakturę w KSeF, ale wysyłamy ją poza KSeF to na wizualizacji musi być kod QR,

  • jeżeli z KSeF nie można korzystać bo jest niedostępny ogólnie lub dla nas albo jest jego awaria a my potrzebujemy wystawić w tym czasie fakturę.

Zgodnie z projektem nowego rozporządzenia wykonawczego KSeF, jakie ma wejść w życie 1 lipca 2024 r. kod QR musi zawierać w sobie określone dane.

Faktura ustrukturyzowana udostępniana nabywcy w sposób inny niż przy użyciu Krajowego Systemu e-Faktur lub używana poza Krajowym Systemem e-Faktur jest oznaczana kodem weryfikującym, który zawiera:

  • adres zasobu oprogramowania interfejsowego

  • numer identyfikujący fakturę w Krajowym Systemie e-Faktur

  • wyróżnik faktury

Jeżeli nabywca nie posiada numeru identyfikacji podatkowej (NIP), faktura jest oznaczana kodem weryfikującym, który zawiera:

  • adres zasobu oprogramowania interfejsowego

  • identyfikator certyfikatu wystawcy faktury

  • wyróżnik faktury

  • podpisany certyfikatem wystawcy faktury wyróżnik faktury

  • Numer identyfikujący VAT

Kod weryfikujący jest przedstawiony jako kwadratowy kod graficzny QR zgodny z normą ISO/IEC 18004:2015 wraz z podanym w przypadku faktury ustrukturyzowanej numerem identyfikującym te faktury w Krajowym Systemie e-Faktur.

Analiza powyższych zasad wprost wskazuje, że nasze oprogramowanie do wystawiania faktur musi zarówno rozróżniać te przypadki (w sensie automatu lub dania podatnikowi wyboru, w jakiej sytuacji fakturę wystawia), a także móc wygenerować kod QR nawet, gdy KSeF nie działa.

 art. 106e ust. 1 pkt 4 i 24 lit. a) ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (Dz. U. z 2023 r., poz. 1570 ze zm.)

 

3

Od kiedy wystawianie faktur przy pomocy KSeF będzie obowiązkiem?

Odpowiedź: Obowiązek stosowania KSeF ma zostać wprowadzony z dniem 1 lipca 2024 r. W konsekwencji od tego dnia większość podatników będzie miała obowiązek wystawiania faktur ustrukturyzowanych za pośrednictwem KSeF.

W drodze wyjątku niektórzy podatnicy w okresie od 1 lipca do 31 grudnia 2024 r. podatnicy będą nadal uprawnieni do wystawiania „zwykłych” faktur (w postaci papierowej lub elektronicznej). Dotyczyć to będzie (jak wynika z dodawanego art. 145l ust. 1 ustawy o VAT):

  1. podatników, u których sprzedaż jest zwolniona od podatku na podstawie art. 113 ust. 1 i 9 ustawy o VAT, a więc podatników korzystających z tzw. zwolnienia podmiotowego (do wartości sprzedaży wynoszącej 200.000 zł),

  2. podatników wykonujących wyłącznie czynności przedmiotowo zwolnione od podatku (na podstawie przepisów art. 43 ust. 1 ustawy o VAT lub przepisów wykonawczych).

Od 1 stycznia 2025 r. obowiązek wystawiania faktur przy użyciu KSeF obciążać ma już wszystkich podatników, a więc również podatników korzystających ze zwolnienia podatników wykonujących wyłącznie czynności przedmiotowo zwolnione od podatku.

Przedsiębiorca A jest zarejestrowany jako czynny podatnik VAT. Podatnik ten będzie obowiązany do wystawiania faktur ustrukturyzowanych za pośrednictwem KSeF już od 1 lipca 2024 r.

Przedsiębiorca B korzysta ze zwolnienia podmiotowego, w związku z tym nie jest zarejestrowany jako podatnik VAT. Przedsiębiorca ten obowiązany będzie do wystawiania faktur ustrukturyzowanych za pośrednictwem KSeF dopiero od 1 stycznia 2025 r.

Warto także podkreślić iż wiele środowisk apeluje o przełożenie w czasie wejścia w życie przepisów o KSeF, dlatego trzeba liczyć się z możliwością zmiany terminów w tym zakresie.

art. 106ga ust. 1 oraz art. 145l ust. 1 ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r. poz. 1570, z późn. zm) w brzmieniu mającym obowiązywać od 1 lipca 2024 r.

11

Jakie kary pieniężne mogą być nakładane za naruszenia obowiązków związanych z KSeF?

Odpowiedź: Z dniem 1 lipca 2024 r. wejdą w życie przepisy określające obowiązek wystawiania faktur przy użyciu KSeF. Pół roku później, tj. 1 stycznia 2025 r. dodany zostanie art. 106ni ustawy o VAT, który przewidywać będzie nakładanie na podatników kar pieniężnych za naruszenia obowiązków związanych z obowiązkiem wystawiania faktur przy użyciu KSeF.

Przedmiotowe kary nakładane będą, jeżeli podatnik wbrew obowiązkowi:

  1. nie wystawił faktury ustrukturyzowanej przy użyciu KSeF,

  2. w okresie trwania awarii KSeF albo niedostępności KSeF, albo w przypadku gdy podatnik nie ma możliwości wystawienia faktury ustrukturyzowanej z innego powodu niż awaria KSeF wystawił fakturę niezgodnie z udostępnionym wzorem,

  3. nie przesłał w wymaganym terminie do KSeF faktury wystawionej zgodnie z udostępnionym wzorem wystawionej okresie trwania awarii KSeF albo niedostępności KSeF, albo w przypadku gdy podatnik nie ma możliwości wystawienia faktury ustrukturyzowanej z innego powodu niż awaria KSeF.

W przypadkach takich naczelnik urzędu skarbowego nakładać będzie na podatnika, w drodze decyzji, karę pieniężną w wysokości do 100% kwoty podatku wykazanego na tej fakturze wystawionej poza KSeF, a w przypadku faktury bez wykazanego podatku – karę pieniężną w wysokości do 18,7% kwoty należności ogółem wykazanej na tej fakturze wystawionej poza KSeF (zob. art. 106ni ust. 1 ustawy o VAT). Karę tę podatnicy będą obowiązani uiszczać, bez wezwania naczelnika urzędu skarbowego, na rachunek bankowy właściwego urzędu skarbowego w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji o nałożeniu tej kary (zob. art. 106ni ust. 3 ustawy o VAT).

Wskazać przy tym należy, że w przypadku niedopełniania wskazanych obowiązków nie wszczyna się postępowania w sprawach o przestępstwa skarbowe lub wykroczenia skarbowe (zob. art. 106ni ust. 4 ustawy o VAT). Oznacza to, że za naruszenia wskazanych obowiązków podatnikom nie będzie grozić pociągnięcie do odpowiedzialności karnej skarbowej, a wyłącznie wskazana kara pieniężna.

W dniu 10 lutego 2025 r. osoba fizyczna zarejestrowana jako czynny podatnik VAT wystawi spółce z o.o. „zwykłą” fakturę, a tym samym naruszy obowiązek wystawienia faktury ustrukturyzowanej przy użyciu KSeF. Osobie tej nie będzie z tego tytułu grozić pociągnięcie do odpowiedzialności karnej skarbowej, lecz tylko nałożenie kary pieniężnej przez naczelnika urzędu skarbowego.

W zakresie nieuregulowanym przepisami art. 106ni ustawy o VAT do nakładania przedmiotowych kar pieniężnych stosowane będą przepisy działu IVA ustawy z dnia 14 czerwca 1960 r. – Kodeks postępowania administracyjnego (Dz. U. z 2023 r. poz. 775 z późn. zm.), w tym art. 189da Kodeksu postępowania administracyjnego. Powoduje to, że – jak czytamy w uzasadnieniu projektu ustawy nowelizującej wprowadzającej obowiązek wystawiania faktur przy użyciu KSeF – „w zależności od wagi popełnionego wykroczenia kara pieniężna w wyniku prowadzonego postępowania będzie miarkowana. Wymierzając administracyjną karę pieniężną, organ administracji publicznej będzie brał pod uwagę wagę i okoliczności naruszenia prawa, częstotliwość niedopełniania w przeszłości obowiązku, uprzednie ukaranie za to samo zachowanie, stopień przyczynienia się strony, działania podjęte przez stronę dobrowolnie w celu uniknięcia skutków naruszenia prawa, wysokość korzyści, którą strona osiągnęła, a w przypadku osoby fizycznej warunki osobiste strony, na którą administracyjna kara pieniężna jest nakładana. W przypadku gdy do naruszenia prawa doszło wskutek działania siły wyższej, organ podatkowy będzie mógł także odstąpić od nałożenia kary”.

Dodać należy, że do nakładania przedmiotowych kar pieniężnych nie będzie się stosować art. 21a ustawy z dnia 6 marca 2018 r. Prawo przedsiębiorców (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r., poz. 221 z późn. zm.), czyli przepisów o wzywaniu przedsiębiorców do usunięcia stwierdzonych naruszeń prawa przed nałożeniem na niego grzywny lub administracyjnej kary pieniężnej. W konsekwencji kary pieniężne za naruszenia obowiązków związanych z obowiązkiem wystawiania faktur przy użyciu KSeF nakładane będą bez dokonywania takich wezwań.

art. 106ni ustawy z dnia 11 marca 2004 r. o podatku od towarów i usług (tekst jedn.: Dz. U. z 2023 r., poz. 1570 z późn. zm.) w brzmieniu obowiązującym od 1 stycznia 2025 r.

 

Aktualnie przeglądasz

maj 2024 - Nr 090
Biuro rachunkowe w praktyce nr 90 4FS0090