nr 11 PAŻDZIERNIK 2017

Dowiedz się, czy zapisy w umowach, dotyczące przeniesienia odpowiedzialności na biuro rachunkowe są ważne

Pytanie: Prowadzę biuro rachunkowe w formie jednoosobowej działalności gospodarczej zatrudniając dwie osoby na umowy zlecenia oraz jedną osobę na podstawie umowy o świadczenie usług. Z jakimi konsekwencjami prawnymi muszę się liczyć mając zapis w umowach z klientami biura: "Zleceniobiorca ponosi pełną odpowiedzialność na zasadzie ryzyka z obowiązkiem naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań określonych w umowie na zasadach ogólnych. Odpowiedzialność zleceniobiorcy jest wyłączona w przypadku naruszenia przez zleceniodawcę przepisów prawa lub postanowień niniejszej umowy, które określają obowiązki zleceniodawcy lub za działania podjęte na podstawie niepełnych lub nieprawdziwych danych podanych mu przez zleceniodawcę. [...] Zleceniobiorca nie bada i nie bierze odpowiedzialności za autentyczność i rzetelność przekazanych mu dokumentów". Pytanie: Prowadzę biuro rachunkowe w formie jednoosobowej działalności gospodarczej zatrudniając dwie osoby na umowy zlecenia oraz jedną osobę na podstawie umowy o świadczenie usług. Z jakimi konsekwencjami prawnymi muszę się liczyć mając zapis w umowach z klientami biura: "Zleceniobiorca ponosi pełną odpowiedzialność na zasadzie ryzyka z obowiązkiem naprawienia szkody wynikłej z niewykonania lub nienależytego wykonania zobowiązań określonych w umowie na zasadach ogólnych. Odpowiedzialność zleceniobiorcy jest wyłączona w przypadku naruszenia przez zleceniodawcę przepisów prawa lub postanowień niniejszej umowy, które określają obowiązki zleceniodawcy lub za działania podjęte na podstawie niepełnych lub nieprawdziwych danych podanych mu przez zleceniodawcę. [...] Zleceniobiorca nie bada i nie bierze odpowiedzialności za autentyczność i rzetelność przekazanych mu dokumentów".

NR 24 LISTOPAD 2018 R.

NR 23 PAŹDZIERNIK 2018 R.

NR 22 WRZESIEŃ 2018 R.

NR 19 CZERWIEC 2018 R.

Czy ZUS może odebrać rentę z powodu prowadzenia firmy?

Pytanie: Mój klient osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (właściciel firmy budowlanej) ma ustaloną okresową niezdolność do pracy (prawo do renty). Stan zdrowotny tej osoby na chwilę obecną jest stabilny, aczkolwiek są dni, kiedy nie może wstać z łóżka. Jest ;po kilku operacjach i podlega ścisłej kontroli lekarskiej. Z tego powodu, że działalność nie została zlikwidowana ani zawieszona (w działalność zaangażowana jest żona – osoba współpracująca oraz synowie – pracują na zleceniu) za właściciela firmy odprowadzane są normalnie składki do ZUS. Jednocześnie właściciel firmy korzysta z przyznanej mu okresowo renty. Są dni, kiedy właściciel firmy czuje się lepiej i wówczas idzie na budowę, a czasami jedzie na kilka dni w delegację, aby mieć ogląd wykonywanych robót (podkreślam ogląd). Ze względu na stan zdrowia nie może pracować fizycznie, nie przebywa też długo w miejscu pracy. Czy osobie tej może być odebrane prawo do okresowo przyznanej renty z tego powodu, że przebywa np. na budowie lub jedzie w delegację? Pytanie: Mój klient osoba fizyczna prowadząca działalność gospodarczą (właściciel firmy budowlanej) ma ustaloną okresową niezdolność do pracy (prawo do renty). Stan zdrowotny tej osoby na chwilę obecną jest stabilny, aczkolwiek są dni, kiedy nie może wstać z łóżka. Jest ;po kilku operacjach i podlega ścisłej kontroli lekarskiej. Z tego powodu, że działalność nie została zlikwidowana ani zawieszona (w działalność zaangażowana jest żona – osoba współpracująca oraz synowie – pracują na zleceniu) za właściciela firmy odprowadzane są normalnie składki do ZUS. Jednocześnie właściciel firmy korzysta z przyznanej mu okresowo renty. Są dni, kiedy właściciel firmy czuje się lepiej i wówczas idzie na budowę, a czasami jedzie na kilka dni w delegację, aby mieć ogląd wykonywanych robót (podkreślam ogląd). Ze względu na stan zdrowia nie może pracować fizycznie, nie przebywa też długo w miejscu pracy. Czy osobie tej może być odebrane prawo do okresowo przyznanej renty z tego powodu, że przebywa np. na budowie lub jedzie w delegację?

NR 36 LISTOPAD 2019 R.

Jak biuro rozliczy się z firmą niemającą przedstawicielstwa w Polsce?

Biuro rachunkowe zwolnione od VAT na podstawie art. 113 ust. 1 ma świadczyć usługę na rzecz firmy zagranicznej ze Szwecji. Szwedzki przedsiębiorca nie posiada na terenie Polski siedziby ani oddziału firmy. Zatrudnia dwóch pracowników z Polski na umowę o pracę, którzy będą ją świadczyć tylko na terenie Polski (przedstawiciel handlowy). W umowie o pracę zapisano, że w imieniu pracodawcy składki na ubezpieczenie społeczne i podatek dochodowy od osób fizycznych każdy z pracowników będzie opłacał samodzielnie, robiąc co miesiąc przelewy do ZUS-u i urzędu skarbowego, środki na ten cel będą wpływały na konto każdego pracownika z comiesięcznym wynagrodzeniem za pracę. Usługa wykonywana przez biuro rachunkowe będzie polegała na co miesięcznym sporządzaniu osobno dla każdego pracownika: 1. deklaracji DRA i wysłaniu do ZUS-u, 2. listy płac, 3. przygotowaniu przelewu do ZUS-u i urzędu skarbowego. Biuro rachunkowe co miesiąc będzie wystawiało dwie odrębne faktury dla szwedzkiego przedsiębiorcy za sporządzenie ww. dokumentów za dwóch pracowników, faktury będą wystawiane w złotówkach. 1. Czy będzie to eksport usług do UE jako wewnątrzwspólnotowe świadczenie usług? 2. Czy biuro, jako nievatowiec, zobowiązane będzie do rejestracji do VAT UE? 3. Co powinna zawierać taka faktura? 4. Jakie obowiązki spoczywają na biurze rachunkowym w comiesięcznych rozliczeniach z urzędem skarbowym?

  • Data: 06.10.2019

NR 26 STYCZEŃ 2019 R.

Nr 12 kwiecień 2020 Wydanie specjalne

Biuro rachunkowe w praktyce nr specjalny 12 5FS0012

Nr 12 Wydanie specjalne

  • Data: 12.11.2020

Nr 16 Kwiecień 2021. Wydanie specjalne

538422c1cd6220e65e08cd3da5553f21402dc221-medium

Ustawa a rachunkowości to uniwersalny „kręgosłup” dla rachunkowości podmiotów prowadzących różne rodzaje działalności.

Często jednak oznacza to, że jej regulacje są dość ogólne, a jednostki stają przed problemem, jak w konkretnej sytuacji zinterpretować i zastosować określony przepis. Aby pomóc w rozwiązywaniu tych dylematów, podpowiedzieć rozwiązanie, dzięki któremu pokażą wiernie i rzetelnie swoją sytuację, powstają Krajowe Standardy Rachunkowości oraz wydawane są Stanowiska Komitetu Standardów Rachunkowości. Ich celem jest objaśnienie przepisów uor. Komitet Standardów Rachunkowości zawsze działa w granicach przepisu uor, nie kreuje rozwiązań, które nie są z nią zgodne. Zgodnie z art. 10 ust. 3 uor w przypadku braku uregulowania w przepisach rachunkowości zasad klasyfikacji, wyceny lub prezentacji określonej transakcji lub innego zdarzenia występującego w jednostce, kierownik jednostki – ustalając przyjęte zasady (politykę) rachunkowości – może korzystać z Krajowych Standardów Rachunkowości. Stosowanie Krajowych Standardów Rachunkowości w sprawach nieuregulowanych przepisami o rachunkowości prowadzi do przyjęcia rozwiązań, które uznaje się za zapewniające rzetelne i jasne przedstawienie sytuacji majątkowej i finansowej oraz wyniku finansowego jednostki. Trzeba jednak pamiętać, że choć jednostka nie musi stosować wszystkich KSR, może ograniczyć się do stosowania wybranych standardów, jednak te wybrane trzeba już stosować w całości. Nie można stosować wybiórczo regulacji ze standardu.

  • Data: 11.03.2021